OWRZODZENIA

Owrzodzenie jest to ubytek tkanki skórnej o przewlekłym stanie, które dzielimy na:
- Owrzodzenie żylne- z uwagi na niewydolność żył kończyn dolnych i jest spowodowane długotrwałym działaniem nadciśnienia żylnego wynikającego z przewlekłej niewydolności żylnej.
- Owrzodzenie tętnicze - niedokrwienne, powstają na tle zmniejszonego zaopatrzenia kończyn dolnych w krew tętniczą. Najczęstszą przyczyną jest miażdżyca zarostowa tętnic dużej i średniej wielkości.

W początkowej fazie powstawania owrzodzeń skóra staje się cienka, błyszcząca, tworzą się przebarwienia skóry; następnie dochodzi do powierzchownych uszkodzeń skóry, które przekształcają się w głębokie rany. Istniejące owrzodzenie sprzyja rozwojowi zakażeń bakteryjnych.
Wszelkiego rodzaju rany, owrzodzenia i odleżyny należą do bardzo trudnych i długotrwałych procesów gojenia, a przede wszystkim pielęgnacji.
Celem procesu gojenia jest przywrócenie ciągłości funkcji uszkodzonych tkanek. Nowoczesne leczenie w środowisku wilgotnym sprzyja uruchomieniu procesów komórkowych w uszkodzonej tkance.
Dzięki nowoczesnym opatrunkom, środkom i materiałom jesteśmy w stanie zaproponować najnowocześniejsze leczenie i pielęgnację, w oparciu o specjalistyczne preparaty do leczenia ran.

Galeria leczonych przypadków:
1. Pacjentka z owrzodzeniami na obu stopach, bocznych krawędziach śródstopia i opuszka palców.Wieloletnie rany owrzodzeniowe, które były leczone i pielęgnowane różnymi sposobami. Bolesność stóp, pogłębiające się owrzodzenia i bezradność w radzeniu sobie z wieloletnimi ranami, zarówno przez różne ośrodki jak również samą pacjentkę.
Proces leczenia i pielęgnacji owrzodzeń, rozpoczął się od oczyszczenia zmian i opracowania podologicznego rozległych i głębokich zmian. Zastosowane zostały specjalistyczne środki i opatrunki do głębokiego oczyszczenia ran.
Dobrano odpowiednie amortyzujące wkładki silikonowe - odciążające owrzodzenia, jak również buty.
Pacjentka wraz z rodziną przeszła odpowiednie szkolenie z zakresu samopielęgnacji. W trakcie ziarninowania skóry - gojenia ran, dobrano opatrunki przyspieszające gojenie ran do całkowitego zagojenia. Na koniec terapii, zastosowano wyfrezownie zrogowaciałego naskórka, poprzez wygładzenie na frezarce.


Przed rozpoczęciem leczenia:

W trakcie leczenia:

Po zakonczeniu leczenia:


2. Pacjent w wieku 76 lat, po zabiegu by - pass ( CABG ). Po zabiegu doszło do owrzodzeń w miejscu operacyjnym. Leczenie chirurgiczne trwało 8 miesięcy. Łożysko rany pokryło się martwicą rozpływną. Pacjent bardzo zaniepokojony brakiem poprawy gojenia rany, obawiał się amputacji kończyny.
Nasi specjaliści opracowali rany, oczyścili włókniak martwiczy opatrunkami do gojenia ran. Zastosowano fitoterapię i apiterapię, a podczas ziarninowania wprowadzono produkty na bazie octenidyny.
Pacjent został poinformowany o sposobach postępowania i pielęgnacji kończyny.


Przed rozpoczęciem leczenia:

W trakcie leczenia:

Po zakonczeniu leczenia: