BRODAWKA WIRUSOWA HPV - verruca

Zmiana skórna, wywołana wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Posiadająca szorstką powierzchnię, kształt owalny, jest uwypuklona i rozsiewa się. Najczęściej występuje na stopach i rękach.
W niektórych przypadkach, jest mylona z odciskami, co niestety prowadzi do nieodpowiedniego leczenia i jeszcze bardziej przyczynia się do jej rozsiania.

Do zakażenia dochodzi poprzez:
  • bezpośredni kontakt w saunach, siłowniach, gabinetach kosmetycznych (manicure – pedicure)

  • basenach, matach do ćwiczeń

  • gabinetach lekarskich (chodzenie bez klapek)

  • podawanie ręki, spocona, uszkodzona lub zmacerowiała skóra

  • osoby z obniżoną odpornością; (przyjmowanie leków immunosupresyjnych, terapia onkologiczna, przebyte choroby wirusowe np. półpasiec, grypa, zapalenie płuc);


Brodawka wirusowa dosyć szybko zagnieżdża się na skórze, natomiast bez inwazyjne usunięcie jej wymaga czasu. Czasami samoistnie znika, jednak przeważnie należy ją specjalistycznie usunąć.
Domowymi sposobami można spróbować poprzez przemywanie i przykładanie ziela - glistnica jaskółczego ziela.
Jednak najbardziej skuteczną metodą jest usunięcie brodawki wirusowej HPV specjalistycznymi odkażalnikami, wytrawieniem i przyżeganiem roztworu zapobiegającego jej rozwój i rozrost.

PROFILAKTYKA I UŻYWANIE ODKAŻALNIKÓW ZABEZPIECZA NASZĄ
SKÓRĘ PRZED ZARAŻENIEM


Galeria leczonych przypadków:
1. Młody pacjent - piłkarz, który z racji częstych kąpieli w publicznych prysznicach zaraził się brodawką wirusową HPV. Zmiana leczona była domowymi i aptecznymi środkami, niestety bezskutecznie. Ingerencja w zmianę, doprowadziła do rozsiania się brodawki wirusowej na środkowej części śródstopia.
Zabieg w gabinecie polegał na stopniowym bezbolesnym usunięciu brodawki. Odkażeniu samej zmiany, jak również obu stóp pacjenta. Brodawka wirusowa została wytrawiona i przyżegana środkami przeciwwirusowymi, a następnie kauteryzowana. Pacjent w domu stosował się do naszych zaleceń, odkażając codziennie stopy. Zmiana zasuszała się i samoistnie odpadła, nie pozostawiając śladu na stopie.

Przed rozpoczęciem leczenia:

W trakcie leczenia:


Po zakończeniu leczenia: