GRZYBICA to choroba zakaźna powodowana miejscowym lub ogólnym zakażeniem grzybami chorobotwórczymi. Grzybicę wywołują najczęściej dermatofity, zajmujące naskórek, włosy i paznokcie; wśród nich wyróżnia się trzy główne rodzaje: Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton. Zmiany skórne wywołują także grzyby drożdżopodobne - najczęściej w fałdach skórnych lub też na błonie śluzowej; są to Candida albicans oraz Candida tropicalis i Candida parapsilosis. Rzadziej zmiany chorobowe wywołują grzyby pleśniowe - np. Scopularopsis brevivaulis, Aspergillus niger.
W zależności od miejsca występowania identyfikuje się kilka typów grzybic - grzybica skóry gładkiej, pachwin, dłoni, stóp, paznokci oraz owłosionej skóry głowy.
W związku z profilem naszej firmy głównie skupiamy się na temacie grzybicy stóp i paznokci.

GRZYBICA STÓP
Grzybicę stóp najczęściej wywołują zakażenia dermatofitami; jest jedną z częstszych jej odmian. Szacuje się, że co druga osoba może być podatna na wystąpienie grzybicy stóp; co może wynikać z łatwości przenoszenia się i jej powszechnego występowania.
GRZYBICA PAZNOKCI
Grzybice paznokci wywołują głównie dermatofity. Występuje najczęściej u osób dorosłych, a ryzyko wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.
Czynniki predysponujące do wystąpienia grzybicy paznokci:
  • nadmierna potliwość stóp,

  • noszenie zbyt ciepłego, ciasnego obuwia,

  • uszkodzenie wałów paznokciowych,

  • uraz mechaniczny,

  • istniejąca grzybica stóp,

  • chodzenie bosą stopą w miejscach publicznych,

  • obgryzanie paznokci,

  • choroby ogólnoustrojowe,

  • długotrwałe przyjmowanie leków.


Czynniki sprzyjające występowaniu grzybicy:
- kontakt z osobą zarażoną, na basenie, saunie, gabinecie lekarskim
- pożyczanie osobistych rzeczy: kapci, szczotki, bielizy, szczoteczki do zębów;
- obgryzanie paznokci
- nowotwory
- antybiotykoterapia
- awitaminozy gr.B
- oparzenia
- sterydoterapia
- zaburzenia hormonalne w przebiegu niewydolności lub braku grasicy
- cukrzyca
- otyłość

Objawy:
- popękana skóra
- łuszcząca się i schodząca płatami
- zmacerowana zwłaszcza w przestrzeniach międzypalcowych
- biały nalot na powierzchni skóry
- nieprzyjemny zapach stóp
- kruche lub twarde paznokcie o kolorze żółtym lub białym (charakterystyczne białe linie przebiegające wzdłuż płytki paznokciowej ).
- czasami swędzenie i ból

Co drugi człowiek jest nosicielem grzyba Candida, który przy obniżonej odporności, staje się groźnym pasożytem i wywołuje choroby u swego gospodarza.

Likwidowanie jak również zapobieganie grzybicy, należy do bardzo trudnych przedsięwzięć.. Jednocześnie trzeba zdać sobie sprawę jak ciężką i trudną jest chorobą do wyleczenia.
W przypadku podejrzenia grzybicy należy, pobrać materiał z płytki paznokciowej lub zeskrobiny powierzchni skóry gładkiej. Należy pamiętać o tym, że część ciała, z której będzie pobierany materiał nie może być wcześniej myta, nie można nakładać żadnego leku czy kosmetyku przez ok. 12 godz. Wszystko po to, aby pobrany materiał był jak najbardziej wiarygodny.
Po określeniu rodzaju grzyba, dopiero można odpowiednio leczyć grzybicę, oczyścić organizm a następnie wzmocnić. Leczenie grzybicy stóp, a zwłaszcza paznokci nie może odbywać się jedynie za pomocą leczenia farmakologicznego.

W naszym gabinecie znajdziecie Państwo najnowocześniejszą i najskuteczniejszą metodę usuwającą grzybicę płytki paznokciowej. Jak również zmiany grzybicze znajdujące się pomiędzy palcami i na powierzchni skóry stóp oraz usuwanie potliwości.

Galeria leczonych przypadków:
1. Mężczyzna po urazie mechanicznym - uderzeniu gaśnicy na duży paluch, doznał uszkodzenia macierzy. Paznokieć początkowo całkowicie zszedł, następnie odklejony od łożyska bardzo powoli odrastał z rozwijającymi się zmianami grzybicznymi.
Dokonano bezbolesnego wycięcia paznokcia, a następnie oczyszczono zmiany chorobowe, które rozwijały się pod paznokciem. Przeleczony paznokieć, który również był pielęgnowany w domu przez pacjenta, środkami odkażającymi i przeciwgrzybicznymi, zabezpieczono m.in specjalnym opatrunkiem ze srebra nanokrystalicznego.
Paznokieć zrekonstrułowano do czasu odrośnięcia nowego i zdrowego paznokcia.


Przed rozpoczęciem leczenia:

W trakcie leczenia:

Po zakonczeniu leczenia:powrót