Odciski to wyraźnie odgraniczone obszary nadmiernego rogowacenia skóry, powodowane zbyt dużym uciskiem w jednym punkcie stopy. W miejscach tych dochodzi do wzmożonego wzrostu komórek rogowych, co powoduje twardnienie skóry. Trwający ucisk i tarcie powoduje dalsze wgniatanie twardych komórek w skórę; co prowadzi do wytworzenia się rdzenia odcisku. Rdzeń ten uciska znajdujące się pod nim zakończenia nerwowe, powodując ostry, intensywny ból przy ucisku; im głębiej rdzeń odcisku wrasta w tkankę tym ból jest silniejszy, ponieważ podrażnia okostną.


Czynniki predysponujące do powstania odcisków:
  • noszenie ciasnych i twardych butów ( buty na obcasie)

  • zwyrodnienia, odchylenia i zaburzenia funkcji stawów śródstopia (palców, halluksów, płaskostopia )

  • wykonane zabiegi chirurgiczne z szyciem skóry bez odpowiedniego zabezpieczenia miejsc szycia

  • błędy pielęgnacyjne; częste ścieranie skóry, doprowadzające do powstania modzeli, a w konsekwencji utworzenia odcisków

  • lekceważenie wskazań do noszenia wkładek ortopedycznych i odciążających ortez


Galeria leczonych przypadków:
1. Pacjent z odciskiem na śródstopiu prawej stopy. Pacjent stosował różne domowe metody likwidacji odcisku od wycinania obcążkami i mocnym ścieraniu pumeksem, a także stosując plastry na odciski.
Zabiegi zastosowane przez pacjenta, nie przyniosły zadowalającego dobrego efektu, jedynie przynosiły chwilową ulgę, potem dolegliwości bólowe i dyskomfort ponownie się pojawiały. Od nieprawidłowego postępowania, pojawiał się modzel na około odcisku, a twarda zmiana na nowo się odradzała.
Wykonany został zabieg opracowania odcisku na frezarce,z całkowitym wyeliminowaniem twardej zrogowaciałej zmiany z jednoczesnym wygładzeniem struktury skóry.Pacjent po zastosowaniu odpowiedniej ortezy amortyzującej, nie odczuwa dolegliwości bólowych.


Przed rozpoczęciem leczenia:

Po zakonczeniu leczenia2.Młoda pacjentka doprowadziła do zmiany modzelowej pod główką kości dużego palucha, próbując zlikwidować zmianę stosowała ścieranie skóry na omedze - żyletce, która w konsekwencji doprowadziła do powstania odcisku.
Wykonane zostało usunięcie zmiany modzelowej i zlikwidowanie odcisku z wewnętrznej bocznej częsci śródstopia, oraz doprowadzenie do amortyzacji miejsca narażonego na ucisk związany z deformacją śródstopia.


Przed rozpoczęciem leczenia:       Po zakonczeniu leczenia:


powrót