PĘKNIĘCIA SKÓRY - SZORSTKIE I POPĘKANE PIĘTY

Przerwanie ciągłości skóry na powierzchni skóry jest bardzo nieprzyjemne i bolesne. Bardzo częste zmian związane z pękaniem i stwardnieniem na powierzchni skóry dotyczy stóp, a szczególnie pięt.
Ten nieprzyjemny problem dosięga zarówno kobiety jak i mężczyzn. Najczęściej w starszym wieku, ale reguły nie ma.

Najczęstsze przyczyny:
  • sucha i twarda skóra

  • brak wit. B5

  • nadmierne mocne ścieranie skóry pięt zarówno żyletką tzw. omegą, jak również pumeksem czy metalową, ostrą tarką;

  • cukrzyca

  • twarde i zbyt małe buty


Pacjenci skarżący się na problem szorstkich, twardych, popękanych pięt bardzo często cierpią z bólu. Rozpadliny na piętach często krwawią, a przy chodzeniu sprawiają ogromny dyskomfort. Często błędne postępowanie przez pacjentów, a nawet kosmetyczki, doprowadza do ponownego pękania. Wielokrotne i częste ścieranie skóry żyletką – Omegą, pumeksem lub metalową tarką doprowadza do jeszcze większych i pogłębiających rozpadlin i ran.

Usuwany zrogowaciały naskórek, naturalnie regeneruje się odbudowując. W wyniku ucisku i tarcia skóra, która nie jest natłuszczona pozostaje sucha i napięta, dlatego też dochodzi do pęknięć w tych miejscach.

Zlikwidowanie tego problemu w naszym gabinecie nie stanowi problemu. Należy zdawać sobie sprawę, że efekt zabiegów zależy od wytrwałości i systematyczności.
Przy pęknięciach skórnych, ranach i ubytkach stosujemy preparaty natłuszczające, odkażające oraz ziołowe, na bazie mocznika i kwasu glikolowego. Preparaty te doskonale zmiękczają skórę, nie doprowadzając do wysuszenia.

Zalecenia domowe:
Pacjent musi codziennie stosować krem do stóp, mającym za zadanie natłuścić i odżywić skórę. Dodatkowo zalecamy stosowanie soli, masek oraz żeli zmiękczających. Masowanie stóp na oliwkach zmiękczających i odżywczych, pozwala na lepsze ukrwienie twardych i szorstkich miejsc. Korzystanie ze wszystkich naszych porad daje już po kilku dniach zadawalające efekty.
Należy koniecznie pamiętać, aby w trakcie terapii pacjent nosił wygodne buty, dodatkowo z wkładką amortyzującą stopę.

Galeria leczonych przypadków:
1. Pacjentka od wielu lat nie umiejętnie postępowała przy pielęgnacji skóry stóp. Ścierając często skórę na żyletce, jak również likwidując ją pumeksem, doprowadziła do bardzo rozległych modzeli, a następnie do dużych pęknięć na piętach i śródstopiu. Powstające pęknięcia, początkowo bardzo bolały, a nawet krwawiły, co doprowadziło do kłopotów z chodzeniem.Twarde obuwie i praca stojąco również przyczyniły się do tych problemów, które powodowały coraz większe i uciążliwsze zmiany.
W naszym gabinecie dokonaliśmy opracowania skóry stóp na frezarce, zastosowaliśmy kąpiel stóp, która dzięki odpowiednim preparatom doprowadziła do zmiękczenia skóry.Zaaplikowaliśmy środki na stopy zmiękczające i keratylizujące skórę. Pacjentka dostała odpowiednie zalecenia domowe, odnośnie postępowania, pielęgnacji stóp, noszenia odpowiedniego obuwia.


Przed rozpoczęciem leczenia:

Po zakonczeniu leczenia


2. Pacjentka poprzez nadmierne ścieranie skóry z obu pięt, tarką, pumeksem i żyletką - omegą, doprowadziła do nadmiernego rogowacenia skóry, stwardnień, które to wywołały bolesne pęknięcia. Szczeliny w skórze i pęknięcia, pacjentka wycinała cążkami do skórek. Podczas chodzenia pięty krwawiły, sprawiając duży ból.
Wykonaliśmy opracowanie skóry stóp na frezarce, zastosowaliśmy aplikację środków keratolitycznych i zmiękczających.
Zdjęcia wykonano przed zabiegiem i po zabiegu ( tego samego dnia. )
Pacjentka została nauczona odpowiedniej pielęgnacji stóp ze wskazaniem bezwzględnego noszenia wkładek amortyzujących.


Przed rozpoczęciem leczenia:

Po zakonczeniu leczenia

Pacjentka zgłosiła się na kontynuowanie zabiegów - opracowania skóry stóp na frezarce, po dostosowaniu się do wcześniejszych zaleceń. Widoczny efekt po miesięcznej kuracji domowej.3. Starszy pacjent o dużej wadze, która uniemożliwiła systematyczne zabiegi pielęgnacyjne stóp. Duży brzuch uniemożliwiał schylanie się do stóp, a nawet dokładne zobaczenie stanu stóp. Pacjent dodatkowo chory na cukrzycę z niewydolnością mięśnia sercowego. Z uwagi, że jest osoba samotną nie mógł liczyć na pomoc bliskich osób. Dopiero bardzo zaawansowany stan i odczuwalny ból zmusił pacjenta do wykonania specjalistycznego zabiegu.

Przed rozpoczęciem leczenia:

W trakcie leczenia:

Po zakonczeniu leczenia