Wrastający paznokieć - to płytka paznokciowa wrastająca się w wał przypaznokciowy, często ukształtowana w literkę C lub O. Wrastający się paznokieć na skutek, urazu mechanicznego, procesu chorobowego lub wieloletniego nieprawidłowego obcinania doprowadza do bolesności, krwawienia podczas urazu i wysięku ropnego.
Długotrwałe chodzenie bez żadnej ingerencji doprowadza do pojawienia się hipergranulacji ( dzikiego mięsa ) – zanokcicy. W chwili przerwania powłok skórnych, pojawia się infekcja, stan zapalny i obrzęk.

Czynniki predysponujące do wrastania paznokci:

 • nieprawidłowe obcinanie paznokci, zbyt głębokie wycinanie kątów paznokcia,

 • noszenie źle dopasowanego obuwia (za ciasne, na obcasie, z wąskimi czubkami),

 • urazy mechaniczne (nadepnięcie, upadek ciężkiego przedmiotu),

 • wieloletnia grzybica (deformuje, osłabia i obniża tor wzrostu paznokcia),

 • niektóre dyscypliny sportowe (piłka nożna, balet),

 • nagły wzrost wagi ciała (ciąża),

 • genetyczne występowanie wrastających paznokci,

 • założenie klipsa z saturacją wykazującą parametry życiowe zarówno u wcześniaków jak i osób dorosłych długo monitorowanych w tym samym miejscu.


UWAGA !!! Wydobywająca się wydzielina ropno – krwawa jest bakteryjnym materiałem zakaźnym dla samego pacjenta i otoczenia !!!

Istotnym elementem leczenia wrastającego paznokcia jest pobranie materiału do badania laboratoryjnego tzw. wymazu z rany, który przyczyni się do podawania miejscowo antybiotyku zgodnego z antybiogramem.

Najczęściej diagnozowane laboratoryjnie bakterie:
 • Staphylococcus aureus

 • Steptococcus pneumonice

 • Pseudomonas aeruginosa


Wyróżniamy następujące rodzaje klamer i zabiegów, które dobiera się w zależności od stanu paznokcia:
Klamra drutowa - najbardziej skuteczna metoda korekcji wrastających paznokci. Zakładana również w bardzo zaawansowanych stanach zapalnych z ziarniną, ropiejących i obolałych przypadkach. Przeznaczona
jest szczególnie do paznokci mocno wrastających, grubych i zawiniętych.
W naszym gabinecie istnieje możliwość wykonania zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Klamra drutowa nie tylko w szybkim czasie odciągnie wrastający paznokieć, ale przede wszystkim wyprostuje macierz.
Sposób działania przypomina funkcjonowanie aparatu ortodontycznego. Założona na wrastający paznokieć ma na celu zmianę toru wzrostu paznokcia, a także poprzez działanie odpowiednią siłą na brzegi paznokcia wyciąga go z wału paznokciowego.
Klamra plastikowa - stosowana w przypadku lekkiego wrastania na miękkiej płytce paznokciowej bez stanów ropnych.
Klamra 3TO - przyssana i ściągana drutem szczególnie polecane dla dzieci, jak również u dorosłych z mocno wciśniętą płytką paznokciową.
Tamponowanie - zarówno na włókninie jak i na tampograsie, gazie nasączonej substancją leczniczą i antybiotykamiKonieczne jest, aby pacjent korzystał z jednorazowych ręczników lub ręcznika wydzielonego od pozostałych domowników. Absolutnie nie można chodzić na baseny i inne miejsca publiczne narażając na zarażenie innych !!!
Stosowanie antybiotyków miejscowo, zgodnie z antybiogramem i odkażalników skraca czas leczenia.

Nie podjęcie odpowiedniego leczenia i pielęgnacji w profesjonalnym gabinecie grozi poważnymi konsekwencjami. Bagatelizowanie zakażenia zarażonymi bakteriami może wywołać zapalenia ogólnoustrojowe.

Zagrożenia i problemy związane z wrastaniem paznokci:
 • ból i drażliwość związana z urażaniem powodowana chodzeniem w butach, nawet związana z leżącą kołdrą czy dotykającą skarpetką,

 • wniknięcie bakterii i zaognienie stanu zapalnego,

 • hipergranulacja, pojawienie się dzikiego mięsa,

 • w przypadku cukrzycy, niebezpieczeństwo poważnych komplikacji związanych z przerwaniem ciągłości skóry,

 • gnicie płytki paznokciowej i palca zagrożone amputacją


Absolutnie nie wolno wycinać wrastającego paznokcia !!!

Co zrobić, aby paznokcie nie wrastały?
 • prawidłowo obcinać paznokcie (bez zaokrąglania brzegów, wycinania kątów, zbyt krótko),

 • nosić wygodne dobrze dobrane obuwie,

 • nie wycinać skórek (ryzyko infekcji),

 • przestrzegać prawidłowej pielęgnacji stóp,

 • stosować odpowiednio dobrane produkty do pielęgnacji stóp,

 • korzystać z porad gabinetu podologicznego.


Zabiegii tradycyjne pochirurgiczne, gdzie dokonano resekcji całej płytki paznokciowej, częściowego klinowego wycięcia płytki paznokciowej lub po obydwu stronach.


Galeria leczonych przypadków:
1. Pacjent z wrastającymi paznokciami na obu stopach, dużych paluchów. Płytki paznokciowe były poprzednio usuwane chirurgicznie, a z prawej stopy dodatkowo podczas powtórnego wrastania paznokci, wykonał chirurg klinowego wycięcia paznokcia. Paznokcie pomimo kilkukrotnych interwencji ponownie wrastały, owiele bardziej niż poprzednim razem.
Mężczyzna z racji zawodu, dużo czasu spędza na stojąco i dużo chodzi a ponadto jest osobą o dużej wadze.
Wskazaliśmy najbardziej skuteczną metodę korekcji wrastających paznokci z jednoczesnym usuwaniem stanu zapalnego. Założone zostały klamry drutowe, które dzięki odpowiedniej regulacji i tamponowaniu skorygowały wrastające paznokcie. Systematyczna pielęgnacja paluchów doprowadziła do braku bólu i zaprzestaniu wrastaniu.


Przed rozpoczęciem leczenia:

W trakcie leczenia:

Po zakonczeniu leczenia:


2. Pacjentka w okresie ciąży miała problem z mocno opuchniętymi nogami. W tym czasie nie mogła samodzielnie obcinać paznokci, które od wielu lat były mocno wycinane z obu stron. Obcinaniem paznokci w okresie ciąży i połogu zajął się mąż pacjentki, który jeszcze bardziej wyciął paznokcie do tego stopnia, że nie mogła chodzić.
Pomimo zastosowania leczenia dermatologicznego, jak również domowych i aptecznych produktów, stan zapalny i obrzęki 8 palców nie zmieniał się.
Pacjentka podjęła leczenie przez naszych specjalistów, gdzie wskazaliśmy korekcję wrastających paznokci za pomocą ortonyksji - klamer drutowych i tamponowania. Proces terapii z uwagi na duży stan zapalny i głębokie wrośnięcia odbywał się w początkowym okresie w znieczuleniu nasiękowym. Zastosowano miejscowo antybiotyk zgodny z antybiogramem, jak również terapię ziołami i środkami do gojenia ran. Pacjentka w późniejszym czasie leczenia została nauczona samodzielnego postępowania pielęgnacyjnego, które w dużej mierze przyczyniło się do pozytywnego efektu końcowego.
Nauczenie pacjentki odpowiedniego obcinania paznokci z zachowaniem wskazanej długości było najlepszą profilaktyką i nie doprowadziło do nawrotów wrastania.


Przed rozpoczęciem leczenia:

W trakcie leczenia:

Po zakonczeniu leczenia:

3. Pacjent z mocno wrastającymi paznokciami na obu paluchach stóp. Zgłosił się z dużym stanem zapalnym z hipergranulacją wałów przypaznokciowych i ziarniną pod płytką paznokciową. W ranach znajdował się duży wysięk ropny. W wymazie pobranym przed leczeniem wyhodowano Streptococcus aureus.

Przed rozpoczęciem leczenia:

W trakcie leczenia:

Po zakonczeniu leczenia

Pacjentka która zgłosiła się wrastającymi paznokciami, zdecydowała o korygowaniu jedynie jednego paznokcia z dwóch. Poniżej przedstawiamy efekty po leczeniu półrocznym jednego z paluchów ( prawego) stosowana była klamra drutowa + tamponowanie opatrunkiem długoterminowym. Lewy paluch pozostał bez żadnej ingerencji, zgodnie z decyzja pacjentki.powrót